Minerálna voda Santovka - bohatá na magnézium, vápnik a vzácne lítium 

   

Prírodná minerálna voda z lokality Santovka , zdroj B-6, má priaznivé výživové vlastnosti pre ľudský organizmus. Je to zmiešaný typ vody so zvýšeným obsahom viacerých dôležitých minerálov pre ľudský organizmus. Konzumáciou tejto vody sa zlepšuje denný odporúčaný príjem horčíka a vápnika , čo má význam najmä pri zvýšených stratách, alebo nedostatku týchto minerálov (pomerne často sa vyskytujúca deficiencia). Obsah sodíka je ľahko zvýšený, čo je výhodné pri jeho zvýšených stratách potením pri vysokej teplote okolia, pri športe a namáhavej práci. U pacientov s opuchmi a hypertenziou je však potrebné zarátať do denného príjmu aj sodík z minerálnej vody.
Obsah hydrogénuhličitanov zlepšuje alkalickú kapacitu krvi, čo je výhodné u všetkých stavov so sklonom k acidóze. U obličkových chorôb je vhodné konzumáciu minerálnej vody konzultovať s lekárom. Konzumácia tejto minerálnej vody nie je vhodná pre malé deti, u starších detí by sa mala konzumovať len pri zvýšenej  telesnej námahe spojenej s potením, ako suplementácia minerálnych látok. Oxid uhličitý prítomný vo vode zlepšuje chuť do jedla , zvyšuje diurézu. U konzumentov, ktorí preferujú vody bez oxidu uhličitého a tam, kde chceme zvýšit alkalickú rezervu krvi, je potrebné CO2 z vody vytrepať.

 

V ponuke máme minerálnu vodu:

  • Santovka sýtená
  • Santovka jemne sýtená
  • Santovka nesýtená

 

Vápnik (Ca) 466 mg/l

Denná potreba je 800-1200 mg. Vápnik je potrebné sústavne dopĺňať, lebo ak chýba, organizmus ho začne odčerpávať z kostí čo znižuje ich štruktúru, pevnosť a pružnosť. Je nevyhnutný pri svalovej kontrakcii, prenose vzruchu nervovou bunkou, priechodnosti bunkových membrán, vstrebávaní železa, krvnom zrážaní, stabilite krvného tlaku, činnosti hrubého čreva aj hojení rán. Je významne prepojený s horčíkom a vitamínom D.

 

Horčík (Mg) 63,8 mg/l

Denná potreba je 270-400 mg u mužov a 280-300 mg u žien. Horčík musí byť denne dodávaný. Má tlmivý vplyv na centrálny nervový systém, potláča depresie, znižuje svalovú tuhosť, dráždivosť srdcového svalu, znižuje krvný tlak, zlepšuje využitie kyslíka, ovplyvňuje krvné zrážanie, imunitný systém, bráni vzniku žlčových a obličkových kameňov.

 

Lítium (Li) 2,3 mg/l

Je potrebné pre správny chod nervového systému a na rozpúšťanie kryštálikov kyseliny močovej a tým pomáha u ľudí s dnou (DNA-zápal deformjúci malé kĺby nôh a rúk). Je dôležité pre tehotnú ženu a jej plod a nervové spojenia. Je úzko späté s horčíkom a vápnikom. Dlho sa používa pri liečbe bipolárnej poruchy. Nedostatok prispieva ku vzniku niektorých nervových chorôb, porúch psychiky, striedanie depresie s agresivitou.

 

Draslík (K) 65,9 mg/l

Denná potreba je 1600-5600 mg. Draslík je nevyhnutný a nenahraditeľný biogénny prvok. Podieľa sa hlavne na metabolizme sacharidov, tvorbe glykogénu, syntéhe proteínov, ovplyvňuje acidobázu, osmózu, vplýva na nervovú a svalovú dráždivosť, činnosť orgánov a orgánových systémov, na prvom mieste srdca. Je úzko prepojený najmä so sodíkom.

 

Sodík (Na) 436 mg/l

Denná potreba je 1100-3300 mg. Sodík je potrebný pre funkciu cievneho systému, nervov a svalov. Pomáha potláčať depresie. Napomáha vstrebávaniu glukózy, metabolizmu a kontrakcii svalov. Jeho nedostatok môže spôsobovať  pocit slabosti, nevoľnosť a svalové kŕče.

 

Fluór (F) 2,34 mg/l

Denná potreba je 1,5-4 mg. Fluór je potrebný pri tvorbe, pevnosti a regenerácii kostí, chrupaviek, zubov, vrátane ich skloviny. Napomáha regulovať krvný tlak aj telesnú hmotnosť. Zlepšuje pôsobenie inzulínu, činnosť pečene a  nervovej sústavy. Dlhodobý nedostatok zhoršuje pevnosť a štruktúru kostí, nechtov a vlasov.

 

Kyselina kremičitá 28,9mg/l

Denná potreba kremíka je 20-40 mg. Kremík je potrebný pre rast a regeneráciu kostí, pevnosť a elasticitu ciev, rast vlasov, nechtov. Podporuje plodnosť, hojenie rán, zápalov, ale aj spomaľuje rast bunky, tým predlžuje jej životnosť. Je nevyhnutný pre metabolizmus vápnika, vstrebávanie biogénnych prvkov a vitamínov.

 

 

ANALÝZA ZO DŃA 21.7.2020

Anióny
mg/l
Katióny
mg/l
HCO3-
1954
Ca2+
466
SO42-
372
Na+
436
Cl-
259
Mg2+
63,8
F-
2,34
K+
65,9
NO3-
<0,94
Li+
2,3
NO2-
<0,02
NH4+
0,472

Rozpustené látky 2625 mg/l

Celková mineralizácia 3673,3 mg/l

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode