Kúpele Santovka

     V období 16. - 18. stor. boli maďarovské kúpele v skutočnosti len voda v kemennej priehlbine, sírne jazierko, pri ceste vytesaná vápencová nádrž zvaná Veľký kúpeľ. Na malej ploche s rozmermi približne 100 x 200m bolo 6 prameňov.Na organizovanejšie zdravotné a liečebné účely sa začali pramene využívať až v druhej polovici 19. storočia.

     V roku 1820 dala Hontianska župa pri maďarovskom kúpeli postaviť byt pre okresného podlekára, aby chorí, ktorí sa prišli liečiť, mali k dispozícii lekárske ošetrenie. Koncom 19.storočia zdedila kúpele Eleonóra Šomodiová, ktorá ich prenajala Danielovi Kevickému. V roku 1896 dal prebudovať zhorený mlyn na hotel pre kúpeľných hostí, zvaný Sáloda (maď. száloda = hotel), ktorý fungoval do 1. sv. vojny. Začiatkom 2. sv. vojny bol prechodom frontu úplne zničený. V roku 1899 dal postaviť tzv. Dolný kúpeľ s rozmeri 6 x 10m a okolo neho drevené kabíny na prezliekanie. jeho prevádzka skonila v roku 1915 a do konca 1. sv. vojny sa rozpadol. Pri Hornom kúpeli dal Kevický postaviť 7 vaní.

     Od roku 1989 bola majiteľom obec Santovka, ktorá ich tiež prenajímala. Posledný nájomca ich v roku 2001 odkúpil. Odvtedy, rekonštruované a zmodernizované, sú v prevádzke ako Santovka Welness. Pozostávajú z troch vonkajších bazénov: detský, rodinný a plavecký.

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode